اجاره آلاچیق و کلبه های جنگلی در منطقه سد لفور سوادکوه

 کلبه های جنگلی یا آلاچیق های سنتی در منطقه لفور و تیرکن به دلیل سنتی بودن از زیبایی خاصی برخوردار است و تعداد آن برای اجاره و یک شب اقامت زیاد نیست و در زمان های هجوم مسافران باید از قبل رزرو کنید.

اقامت گاه ها و کلبه های روستایی یا جنگلی منطقه لفور به چند دسته تقسیم می شود.

دسته اول : خانه ها و کلبه های سنتی

منطقه لفور یکی از مناطق بکر روستایی و سنتی نشین استان مازندران است که تا همین چند سال گذشته مردم این منطقه همچنان به خانه های کاه گلی و چوبی روستایی که رنگ و بوی اصالت از در و دیوار آن موج می زد وفادار مانده بودند.

اگرچه هم اکنون بافت سکونت گاهی در منطقه لفور تا حد زیادی تغییر کرد و خانه های زیبای قدیمی جای خود را به ویلاهای نوساز مدرن داده است اما کماکان در دل هر روستا چندین خانه زیبای قدیمی نیز می توان یافت که همچون نگینی خاص به این روستاها زیبایی بخشیده است.

اگر قصد اقامت شبانه در منطقه لفور را دارید می توانید به دنبال اجاره یکی از این خانه ها باشید و یک شب سنتی را تجربه کنید.

اجاره آلاچیق و کلبه های جنگلی در منطقه سد لفور سوادکوه

دسته دوم: کلبه های جنگلی در دل طبیعت

در گذشته و هم اکنون کلبه های جنگلی در دل جنگل اقامت گاه دامداران منطقه بوده و می باشد.

در این کلبه ها تمام فعالیت های مربوط به خوابیدن و استراحت و پخت و پز تنها در یک اتاق جنگلی خلاصه می شود.

اتاقی با درب نیمه باز شبیه یک اقامت گاه موقت که در وسط آن با هیزم اتش به پا می شود و این اتش روی یک سه پایه فلزی هم کار اجاق برای پخت و پز و هم کار بخاری را برای گرم نگاه داشتن دامداران انجام می داده است.

اتاقی بدون دیوار معمولی و تنها با چوب هایی که بین آن چوب ها باز بوده تا دامدار کاملا در جریان اتفاقات بیرون باشد تا بتواند پاسداری کامل برای دام های خود باشد.

در اتاق مجاور گوساله ها در کنار اتش گرم خفته و در جلوی دربا این کلبه سگس هوشیار مشغول نگهبانی است.

خفتن در کنار آتش در یک شب بارانی پاییزی یا زیک شب برفی زمستانی اگر چه بسیار سخت به نظر می آید اما بسیار دلچسب و به یاد ماندنی است.

این را هم تصور کنید که شب های گرم تابستان نیز جای خود را دارد و تحمل آن تنها از عهده دامداری بر می آید که تمام عشق او زیستن در این طبیعت بکر اما خشن است.

چه بسیارند دامداران جوان و کهنسالی که هم اکنون در این شرایط روزگار می گذرانند و بدن آن ها چون فولاد سفت و آماده و ذهن آن ها به زلالی و پاکی طبیعت از هر زنگاری به دور است.

آن ها ماه ها و هفته ها حتی به همراه خانواده و زن و فرزند در این شرایط در حال گذران زندگی زیبای خود هستند و گذراندن یک شب در کنار آن ها و یا به تنهایی در این کلبه ها می تواند تجربه متفاوت و ماندگاری برای شما باشد.

برای رسیدن به این کلبه ها لازم است یک پیاده روی نیم ساعته تا سه ساعته (طبق سلیقه خودتان) در دل جنگل داشته باشید.

وهمچنین همراه با یک راهنما و تورلیدر آشنا و کار بلد باشد.

در این شرایط به همراه داشتن خوراک و وسایل شخصی ضروری است.

امکانات اولیه در حد زیر انداز و رو انداز در این کلبه ها مهیاست.

بهتر است کیسه خواب به همراه داشته باشید مگر اینکه اصرار شما تجربه اقامت در این کلبه ها مانند یک دامدار بومی باشد.

اجاره آلاچیق و کلبه های جنگلی در منطقه سد لفور سوادکوه

اجاره آلاچیق و کلبه های جنگلی در منطقه سد لفور سوادکوه

دسته سوم: آلاچیق های سنتی

آلاچیق های سنتی با الگو برداری از زندگی سنتی مردم منطقه لفور و با تلفیقی از خانه های قدیمی و نیز کلبه های جنگلی دامداران ساخته شده است و هدف از آن تنها اقامت گردشگران و مسافران است.

این آلاچیق ها از امکانات خوب و گاهی متفاوت برخوردار است و به دور از بافت اصلی روستا در حاشیه جنگل و رودخانه بابل رود و در اطراف رستوران ماهی مهیای اقامت شماست.

اجاره آلاچیق و کلبه های جنگلی در منطقه سد لفور سوادکوه

ضمن آرزوی سفری خوش، جهت رزرو ویلا و کلبه و یا سفارش غذاها و سوغات محلی با ما در تیرگشت در ارتباط باشید:

مشاوره گردشگری و تورلیدر تخصصی : آقای عابدی

موبایل : 09112231547